Staff

Priests

Fr. Richard Boyle, Principal

He hails from a military family in New Jersey where he was home-schooled until 8th grade.  Following this formation he attended our SSPX boarding school, St. Joseph’s Academy, in Richmond, MI.  After graduating in 2002, he entered St. Thomas Aquinas Seminary and was ordained a priest on June 19, 2009.  Since his ordination he was stationed in the following locations:

  • Denver, CO for 6 years as an assistant priest while teaching in the academy there and traveling each weekend to numerous chapels around the nation
  • his first role as Principal was at Immaculate Heart of Mary Academy in Oak Grove, MN from 2015-2017
  • then he was transferred to his Alma Mater in Michigan for two years as Prior and Principal
  • in August 2017 he was sent to us as the Prior and Principal where he currently directs all operations for the Academy 

Fr. Nicholas Gardner

He hails from Idaho.  During most of his formation he was home-schooled, after which he went to college and worked in the world.  Receiving the grace to follow his vocation, he entered St. Thomas Aquinas Seminary in 2005 and was ordained a priest on June 15, 2012.  Since he ordination he was stationed at the following locations:

  • Nicholville, NY — traveling on the weekends for Mass and helping during the week at the Academy 
  • Ridgefield, CT where he taught in the Academy but also traveled to Long Island, NY for Mass on the weekends
  • in 2016 he was transferred to us here, where he assists the Academy as: Dean of Discipline, Chaplain for the Faculty, 9th & 10th Grade Girls Religion, 7th & 8th Grade Religion, and Physical Education Teacher 

Fr. Richard Brueggemann

  • Chaplain of Archconfraternity of St. Stephen 
  • Prefect of the Dormitory
  • Chaplain of Boys’ School 
  • 9th & 10th Grade Boys Religion
  • Latin I & II

Fr. Joseph Haynos

  • Dean of Academics
  • Chaplain of Girls’ School
  • Chaplain of Coaches  
  • 11th & 12th Grade Religion

Staff

Mr. Douglas Rowe, Vice Principal, Athletic Director

Mrs. Cheryl Byrne, Treasurer

Mrs. Lisa Bobka, School Secretary

Mrs. Ann Hatty, Admissions

Mr. Thomas Rowe, Asst. Athletic Director

Mr. Loren Mader, Facilities Maintenance

Mrs. Debbie Massett, Academy Kitchen Manager

Mr. Tom Derowski, Grounds

Mr. Vincent Ferrelli, Director of IT


TEACHERS

Miss Clare Bryan: Music

Miss Kathryn Crozier: 3rd Grade

Miss Rita Goodwin: 6th Grade, Media Department Advisor

Miss Gwenolyn LaDuca: Girls Middle School Language Arts

Miss Constance Mader: Teachers Assistant

Miss Elizabeth McDonald:  4th Grade

Mr. Christian Melnick: Boys Middle School Language Arts, Math, Spanish

Mrs. Mary Page: Physics, Biology, Pre-calculus

Mr. Gregory Randazzo: History

Miss Antigone Ratajczak-Smith: Kindergarten

Mr. Douglas Rowe: Language Arts Department Head, English, History

Miss Teresa Simonton: 1st Grade

Mr. Andrew Tucker, HHS Guidance Advisor: National Honor Society Advisor, English, Latin

Mrs. Christine Zallo: Pre-Algebra, Algebra II

Mr. Anthony Zapp: Science, Latin, Earth Science, Algebra I

Miss Caroline Hamm